post

Kredyt gotówkowy to jeden ze sposobów na zdobycie dodatkowej gotówki. W przypadku kredytu gotówkowego nie musisz podawać żadnego powodu ani celu, na jaki chcesz przeznaczyć te pieniądze. Na co zwrócić uwagę, biorąc kredyt gotówkowy?

Banki konkurują między sobą, walcząc o klienta coraz nowszymi promocjami, starając się sprzedać jak najciekawiej swoje oferty. Czasami przypomina to łowienie nowych rybek na starą przynętę w nowym opakowaniu, dlatego przed wzięciem kredytu gotówkowego nie tylko warto porównać ze sobą kilka ofert, ale przede wszystkim zapoznać się z tabelami opłat, regulaminami i wzorami umów.


Kredyt gotówkowy – na jakie wskaźniki zwrócić uwagę?

Jednym z ważniejszych wskaźników jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która zawiera wszystkie opłaty, jakie ponosi konsument w związku z kredytem gotówkowym. RRSO jest podawana jako wartość procentowa całkowitej kwoty kredytu w skali roku – uwzględnia także prowizje bankowe i inne opłaty związane z udzieleniem kredytu gotówkowego.

Jeżeli chcesz porównać kilka kredytów gotówkowych, wybierz taki sam okres kredytowania i kwotę kredytu, a następnie sprawdź RRSO. Im mniejsze RRSO, tym lepiej. Warto kierować się m.in. tym wskaźnikiem, bowiem może się okazać, że kredyt z zerowym albo niskim oprocentowaniem jest nieopłacalny przez wysokie prowizje.

Koszt kredytu gotówkowego a ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Chociaż samo ubezpieczenie kredytu gotówkowego nie jest obowiązkowe wedle prawa, banki traktują je jako obowiązkowe zabezpieczenie kredytu np. na wypadek śmierci kredytobiorcy czy jego całkowitej niezdolności do pracy wskutek wypadku. Warto przyjrzeć się dokładnie warunkom ubezpieczenia kredytu, aby nie okazało się po fakcie, że jest bezużyteczne. Ubezpieczenie kredytu gotówkowego powinno zapewniać kredytobiorcy np. wsparcie finansowe w sytuacji niezdolności do pracy, utraty pracy itp. Czasami banki oferują lepsze warunki kredytu osobom zgadzającym się na proponowane ubezpieczenie, ale nie jest to konieczność.

Kredyt gotówkowy – warunki spłaty

Przed podpisaniem umowy kredytu gotówkowego warto sprawdzić dokładnie warunki spłaty kredytu – czy raty będą równe, czy malejące, czy bank pobiera dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę kredytu itp. Dzięki wcześniejszej spłacie bank może skrócić okres spłaty kredytu lub zachować taką samą liczbę rat, ale zmniejszyć ich wysokość. Konsument wówczas otrzyma zaktualizowany harmonogram.