post

Zdolność kredytowa określa, czy z bieżącymi dochodami i dotychczasowymi, aktualnymi zobowiązaniami finansowymi (pożyczkami, kredytami, rachunkami, długami) jesteś w stanie spłacić nowy kredyt bankowi lub pożyczkę firmie pożyczkowej. Dzięki zdolności kredytowej banki oceniają, czy jesteś rzetelnym klientem i czy spłacisz zaciągnięty kredyt w terminie, czy może Twoja dotychczasowa historia kredytowa świadczy na Twoją niekorzyść.


Jak sprawdzić zdolność kredytową? Twoja zdolność kredytowa jest opisana w BIK-u – Biurze Informacji Kredytowej. Do BIK-u trafiają informacje zarówno o Twoich bieżących pożyczkach i kredytach, jak i starych zobowiązaniach oraz złożonych przez Ciebie wnioskach o kredyty. Informacje do BIK-u przekazują banki, także o tym, czy masz aktywną kartę kredytową albo debet na koncie. Jak zobaczyć, jakie informacje widnieją o Tobie w BIK?

Zdolność kredytowa – jak ją sprawdzić?

Aby sprawdzić swoją zdolność kredytową online, musisz zalogować się na stronie internetowej BIK. Znajdziesz tam instrukcję krok po kroku opisującą, jak potwierdzić swoją tożsamość w bezpieczny sposób i uzyskać dostęp do informacji o sobie.

Po udanym zarejestrowaniu się i zalogowaniu masz dostęp do kilku rodzajów raportów, dzięki którym sprawdzisz swoją zdolność kredytową. Za darmo możesz otrzymać demo raportu BIK Profil Kredytowy Plus – nie zawiera jednak scoringu, czyli punktacji, według której oceniają klienta banki. Pojedynczy raport BIK opisujący zdolność kredytową kosztuje 36 zł. Widzisz w nim scoring, listę kredytów i pożyczek w trakcie spłaty, historię kredytową, wnioski o kredyty i pożyczki w różnych instytucjach (także takie, którym odmówiono – bank widzi więc, ile razy próbowałeś wnioskować o kredyt poza nim).

Bardziej opłaca się wykupić pakiet pełnych raportów, który kosztuje 79 zł i jest ważny przez 12 miesięcy. Wtedy raz w miesiącu możesz sprawdzać, jak wygląda Twoja zdolność kredytowa, np. czy nie zaszła pomyłka w przekazywaniu danych lub czy jakiś oszust nie próbował wziąć pożyczki na Twoje konto, kiedy zgubiłeś dowód.

Zdolność kredytowa – jak poprawić?

Pozytywny wpływ na zdolność kredytową mają wszystkie zobowiązania finansowe, które zostały przez Ciebie spłacone w terminie. Liczy się także debet na koncie bankowym czy zadłużenie na karcie kredytowej spłacone jeszcze w okresie bezodsetkowym. Aby polepszyć swoją zdolność kredytową, możesz sprawdzić, czy wszystkie zobowiązania są w niej wylistowane, a jeśli nie (a zostały udzielone w ciągu ostatnich 12 miesięcy), możesz wnioskować o dopisanie ich do banku. Sprytnym sposobem na poprawienie zdolności kredytowej jest też pożyczka na karcie kredytowej i jej zwrot w terminie bezodsetkowym – nawet jeżeli na koncie masz pieniądze na dany wydatek, potem zwrócisz je bankowi.