post

Od przybytku głowa nie boli, jednak od nadmiaru ofert kredytów gotówkowych i innych może się w niej zakręcić. Jeżeli po raz pierwszy chcesz wziąć najtańszy kredyt w banku, nic dziwnego, że czujesz się zamotany, a dokumenty i formalności Cię przytłaczają. Najchętniej wziąłbyś pierwszy kredyt z brzegu, ale wtedy prawdopodobnie byś przepłacił. Jak wybrać najtańszy kredyt?

Teoretycznie możesz skorzystać z porównywarek kredytów online, ale w praktyce warto na własną rękę zwiedzić strony internetowe poszczególnych banków, aby przyjrzeć się limitowanym promocjom, wzorom umów, regulaminom i tabelom z opłatami, ponieważ porównywarki nie podają wszystkich istotnych warunków kredytów. Brzmi bardzo czasochłonnie? Niekoniecznie, ponieważ dzięki zaledwie jednemu wskaźnikowi możesz odrzucić na dobry początek kilka najdroższych ofert kredytów.


Najtańszy kredyt ma najniższe RRSO

RRSO to rzeczywista roczna stopa oprocentowania podawana w wartości procentowej całkowitej wysokości kredytu w skali roku. RRSO to totalny koszt kredytu ponoszony przez kredytobiorcę: zawiera oprocentowanie, prowizje banku, wszelkie opłaty związane z udzieleniem kredytu. Dzięki RRSO szybko możesz porównać różne kredyty i sprawdzić, w którym banku koszt kredytu będzie najniższy. Wystarczy, że w kilku bankach wybierzesz kredyt o takiej samej wysokości i okresie spłaty, a następnie porównasz RRSO. Im mniejsze, tym lepsze.

Ubezpieczenie najtańszego kredytu

Ubezpieczenie kredytu nie jest obowiązkowe jak ubezpieczenie OC dla kierowców, ale banki traktują je jako obowiązkowe zabezpieczenie na wypadek sytuacji, w której kredytobiorca nie byłby w stanie spłacać regularnie rat zobowiązania. Przed zgodą na ubezpieczenie kredytu warto przeczytać jego warunki i zastanowić się, czy faktycznie nam się opłaca (np. czy zostaniemy zabezpieczeni na wypadek utraty pracy lub czasowej niezdolności do niej).

Najtańszy kredyt a kruczki

Kolejną zagwozdką obok ubezpieczenia kredytu jest wymaganie przez bank chociażby założenia konta bankowego, aby kredyt był tańszy i bardziej opłacalny. Może się okazać, że nowa promocja jest kierowana tylko do klientów prowadzących w danym banku konto czy posiadających kartę kredytową. Możemy przenieść konto do banku, w którym chcemy wziąć kredyt, jeżeli doradca zaoferuje nam preferencyjne warunki zarówno prowadzenia konta, np. darmowe konto za wykonanie co najmniej 3 płatności kartą w miesiącu. Może Ci się wydawać, że np. 8 zł miesięcznie za prowadzenie konta to niewiele, kiedy jednak pomnożysz je przez okres spłacania kredytu, kwota będzie już niemała.

 


Podpisałeś już umowę kredytową, a konkurencyjny bank niespodziewanie wypuścił na rynek bardziej opłacalną ofertę? Nic straconego – w ciągu 14 dni możesz zrezygnować z kredytu gotówkowego bez żadnych opłat.