post

Chociaż aż 77% Polaków ma osobiste konto bankowe, aż 60% Polaków twierdzi, że płatności gotówką są szybsze niż kartą. Tylko 15% posiadaczy kart zbliżeniowych uważa, że kartą płaci się szybciej niż gotówką – takie dane podaje raport “Zwyczaje płatnicze Polaków” z 2013 roku. Niezależnie od tego, w jaki sposób częściej płacimy, dzisiaj posiadanie konta bankowego to w zasadzie konieczność.

90% Polaków korzysta z usług jednego banku i z reguły mają tylko jedną kartę płatniczą. Jak zatem wybrać ten jedyny bank, w którym założymy konto bankowe? Przede wszystkim należy określić swoje potrzeby, czyli czynności, jakie najczęściej będziemy wykonywać na naszym koncie, a także czy np. często wypłacamy gotówkę z bankomatu i ile razy w miesiącu zapłacimy kartą. Przelewy krajowe i między krajowe, zlecenia zapłaty, wypłaty z bankomatów w Polsce i poza granicami, średnia wysokość wpływów otrzymywanych na konto – od tego zależy wybór konta w banku.


Konto w banku – czy darmowe konto w banku jest najlepsze?

Rzadko kiedy konto w banku jest darmowe bez spełnienia dodatkowych warunków, takich jak określona minimalna wysokość wpływów na konto, liczba transakcji wykonanych kartą płatniczą na określoną kwotę, przelewów. Jeżeli np. nie zapłacisz kartą w ciągu 30 dni 3 razy za zakupy o wysokości 30 zł minimum, bank może pobrać z Twojego konta kilka złotych opłaty za prowadzenie konta.

Konto w banku a bankomaty

Sprawdź, gdzie w Twojej miejscowości znajdują się placówki i bankomaty wybranego banku oraz zastanów się, jak często potrzebujesz wybierać gotówkę z konta. Czy bankomat znajduje się tuż obok marketu lub na drodze z Twojej pracy? Czy bank pobiera prowizję za wybranie pieniędzy z innego bankomatu? Szkoda tracić za każdym razem kilka złotych tylko dlatego, że nagle potrzebujesz gotówki, a bank nie pozwala na bezpłatne wyciągnięcie pieniędzy z obcego bankomatu lub pobiera prowizję na wypłacanie gotówki w ogóle.

Konto w banku a aplikacja na smartfona

W dobie bankowości elektronicznej aplikacje na smartfona są czymś powszechnym. Dzięki aplikacji natychmiast możesz dokonać przelewu bez dostępu do komputera czy szybko sprawdzić stan konta. Ważną kwestią jest bezpieczeństwo aplikacji i jej ocena przez innych użytkowników np. w sklepie Google Play.

Konto w banku a bonusy od banku

Zniżki w określonych punktach (gastronomicznych, rozrywkowych), zwroty pieniędzy na konto za zakupy w określonym miejscu (chociażby do wysokości 10%), zniżki na kursy językowe i inne – takie bonusy możesz otrzymać od banku w zamian za założenie konta w limitowanej promocji, dlatego warto sprawdzać różne oferty. Może się okazać, że bank proponujący Ci płatne konto oferuje także liczne bonusy, wynagradzające Ci z nawiązką te kilka złotych prowizji.