Blog

Problem mobbingu w pracy jest tym, który dotyczy bardzo wielu osób

Znęcanie się fizyczne nad pracownikami, wykorzystywanie ich czy łamanie podstawowych praw jakie posiadają, to nie tylko mobbing w pracy ale ogromny problem z jakim bezpośrednio zmaga się bardzo wiele osób.

Niestety w dalszym ciągu obawiamy się reagować, działać czy walczyć o swoje, w końcu bądź co bądź najczęstszym powodem jest strach przed utratą pracy i bezrobociem, możliwości stracenia stabilizacji finansowej. Oczywiście mobbing w pracy prowadzi do destrukcji samego pracownika, utraty przez niego pewności siebie, świadomości posiadania niezbędnych umiejętności, predyspozycji czy pozwalanie na jego wykorzystanie.

Dlatego nie ma jakichkolwiek wątpliwości co do tego, iż mobbing w pracy bez względu na jego zakres należy nie tylko zgłaszać ale i zwalczać, osoby które się jego dopuszczają powinny ponieść niezbędne konsekwencje. Należy jednak rozróżnić nie tylko to czym jest sam mobbing w pracy, ale również zakres pełnionych przez nas obowiązków, jeżeli dostrzeżemy iż jesteśmy nie tylko wykorzystywani ale i obrażani czy znieważani, to nie pozwalajmy sobie na to. Już niejednokrotnie okazało się, iż mobbing w pracy doprowadził do wielu problemów zdrowotnych czy psychicznych osoby, jakie były nijako na niego skazane. Pracodawcy a nawet niektórzy pracownicy celowo z niewiadomych powodów, poszukują kogoś nad kim mogą się nijako znęcać, wyrzucać gniew czy obarczyć niepowodzeniem, istnieje wiele form mobbingu w pracy i każda z nich niekorzystnie na nas wpływa. Pewnie, że mobbing w pracy powinien nas zachęcić jak najszybciej do jej zmiany, lecz z drugiej strony warto często powalczyć o swoje, nie stać się wyłącznie ofiarą ale również kimś kto potrafi walczyć o swoje dobre imię, szacunek oraz godność. Zgłoszenie mobbingu do inspekcji pracy, wystąpienia na drogę sądową a nawet podjęcie w tym kierunku innych kroków to w dalszym ciągu zagadnienia o którym powinniśmy dowiedzieć się więcej. Jak najbardziej aktualnie mobbing w pracy niby nie występuje w tak dużym zakresie jak w przeszłości, prawda jest jednak zupełnie inna a mianowicie w dalszym ciągu stanowi on nie lada problem.

Jak walczyć z mobbingiem w pracy?

Skoro mobbing w pracy jest czymś, co nas bezpośrednio dotyczy to nie zwlekajmy z podjęciem w tym kierunku wszystkich niezbędnych oraz potrzebnych kroków. Oznacza to przede wszystkim nie godzenie się na to aby nas w taki albo inny sposób traktować, jednocześnie domaganie się poniesienia odpowiedzialności przez osoby, jakie były odpowiedzialne za mobbing w pracy.