Blog

Poznaj najdroższe firmy na świecie

Uważasz, że firma Apple albo Microsoft lub Windows jest najdroższą na świecie? Może to Amazon jest aktualnie liderem?

W przeszłości to one przodowały przez wiele lat w takich właśnie rankingach, jednak obecnie posiadają bardzo mocną konkurencję którą jest firma Aramco która odpowiedzialna jest za sprzedaż i dystrybucję ropy naftowej niemal na całym świecie. Pewnie, że wiele osób zaskoczy ten fakt, w końcu najdroższe firmy świata wywodziły się raczej z amerykańskich rynków, które przez wiele lat rozwijały w tym kierunku poszczególne i znane na całym globie marki. Jednak to właśnie sprzedaż i wydobycie oraz dystrybucja ropy przynoszą ogromne zyski, saudyjska firma Aramco w momencie debiutu na giełdzie jej wartość oszacowano na przeszło 2 biliony dolarów. Drugie miejsce w roku 2019 zajmował Apple wyceniona na 1,4 biliona ostatnią pozycję na podium zajmuje Microsoft jakiego szacuje się na około 1,3 biliona dolarów. W poprzednim roku na 4 miejsce wskoczyło Google będące własnością Alphabet z wartością około bilarda za nią znajduje się Amazon z wartością 940 mln dolarów. Jak więc widać, niemal wszystkie najdroższe firmy świata pochodzą z USA nie wolno jednak zbagatelizować przytupu z którym na giełdzie pojawiła się saudyjska firma Aramco.

Nawiązując do typowo amerykańskich marek i firm trzeba przyznać, iż nie ma tutaj większego zaskoczenia gdy chodzi o kolejny rok z rzędu występowania ich w takim właśnie zestawieniu. Na pewno w przyszłych latach nie tylko pozostaną one na swoich pozycjach ale też je umocnią choć firma Aramco była nie tylko dużym zaskoczeniem, ale z przytupem weszła w tego typu klasyfikację. Dzisiaj ze względu na trochę niższe ceny ropy jej wartość utrzymuje się na poziomie 1,8 biliona dolarów choć pamiętajmy iż sytuacja na rynku ropy naftowej jest cały czas zmienna. Niestety nie liczmy na to, iż najdroższe firmy świata to polskie które de facto są w stanie konkurować z największymi i liczącymi się markami. Tutaj pomimo tego, iż gdzieś wspomina się chociażby o CD Projekt to jednak kilkanaście miliardów oficjalnej wartości dalej w porównaniu z powyższymi kwotami wygląda wręcz blado.

Co wpływa na wartość takich najpotężniejszych firm

Co wpływa więc na wartość takich najpotężniejszych firm? Czy rzeczywiście jedynie zyski jakie one przynoszą? Nie, tutaj trzeba wiedzieć iż niejednokrotnie oraz w wielu przypadkach uwzględnia się znacznie więcej kwestii związanych z ich wyceną, a co najważniejsze patrzy się przez pryzmat aktualnej sytuacji gospodarczej dotyczącej nie tylko danego rynku ale również tych światowych.