post

Aby spłacić wysokie zobowiązania finansowe, takie jak kredyt mieszkaniowy, Polacy decydują się na pracę za granicą, która oferuje im większe zarobki. Dzięki wyższym wypłatom z zagranicznej pracy Polacy są w stanie spłacać regularnie wysokie raty wieloletnich kredytów. Jak wziąć kredyt mieszkaniowy dla osób pracujących za granicą? Na czym polega kredyt dla polskich pracowników za granicą?


Niezależnie od tego, czy w skali roku pracujesz sumarycznie tylko pół za granicą, resztę czasu spędzając w Polsce, czy planujesz wyjazd na stałe do pracy zagranicznej, polski bank udzieli Ci kredytu mieszkaniowego w obcej walucie. Jeżeli np. zarabiasz w euro, otrzymasz kredyt mieszkaniowy w euro.

Jest to rozwiązanie wdrożone od lipca 2014 przez Komisję Nadzoru Finansowego i bardziej opłacalne, patrząc chociażby na wcześniej wzięte kredyty we frankach szwajcarskich wzięte przez Polaków zarabiających w złotówkach, które do dzisiaj stanowią kontrowersyjny problem. Jednak czy kredyt mieszkaniowy w obcej walucie dla osób pracujących za granicą jest opłacalny?

Kredyt mieszkaniowy dla osób pracujących za granicą – warunki

Kredyt mieszkaniowy w obcej walucie wymaga dostarczenia do placówki banku wielu dokumentów przetłumaczonych na język polski. Bank wymaga np. zaświadczenia o dochodach, wyciągu z zagranicznego rachunku bankowego albo zeznania podatkowego, zaświadczenia na temat wszelkich zobowiązań finansowych za granicą itp. Jeżeli kraj emigracji wymaga zezwolenia na pobyt stały, bank prawdopodobnie poprosi o kopię tego dokumentu.

Kredyt mieszkaniowy dla osób pracujących za granicą – czy się opłaca?

Opłacalność kredytu mieszkaniowego dla osób pracujących za granicą zależy nie tylko do wysokości zarobków za granicą i wysokości samego kredytu, ale także marży na kredycie. Kredyt mieszkaniowy w obcej walucie, takiej jak korony norweskie, funty czy euro, jest obarczony wyższą marżą niż kredyt w złotówkach, podobnie jak wyższym wkładem własnym.

Kredyt mieszkaniowy dla osób pracujących za granicą – kredyt w złotówkach

Osoba pracująca za granicą może wziąć kredyt mieszkaniowy w złotówkach, ale tylko z osobą mieszkającą w Polsce i zarabiającą w złotówkach, przy czym ten dochód musi być wyższy niż dochód emigranta. Takie rozwiązanie proponują banki nie mające w ofercie kredytu mieszkaniowego w obcej walucie, jednak wówczas przy obliczaniu zdolności kredytowej mniejszą wagę ma zagraniczny dochód.

Aby wybrać właściwy kredyt mieszkaniowy, należy obliczyć, jaka oferta jest najlepsza np. dla małżeństwa osiągającego dochody z dwóch źródeł: pracy w Polsce i pracy za granicą. Porady w bankach nie są płatne, dlatego warto skorzystać z pomocy doradcy ds. kredytów mieszkaniowych w obcej walucie.