post

Kredyt na budowę domu to jedna z najczęściej wybieranych dróg finansowania własnych czterech kątów, a także jedno z wieloletnich, dużych, poważnych zobowiązań finansowych, które wymaga rozważnych, przemyślanych decyzji. Czym różni się kredyt na budowę domu od kredytu hipotecznego? Jakie znaczenie ma działka na budowę domu?

Zanim weźmiesz kredyt na budowę domu, w banku musisz przedstawić sporo dokumentów, których listy znajdziesz na poszczególnych stronach banków. Ściągnij je na dysk komputera i wydrukuj, zepnij poszczególne dokumenty i przeczytaj, czego wymaga od Ciebie bank do wnioskowania o kredyt na budowę domu.


Kredyt na budowę domu a zakup działki na budowę domu

Jeżeli nie masz jeszcze działki budowlanej pod dom i nie stać Cię na jej samodzielny zakup, sprawdź, na jakich warunkach banki udzielają kredytu na zakup działki budowlanej i czy łączą tę ofertę z kredytem na budowę domu.

Jeśli masz już działkę pod budowę domu, wiedz, że jej wartość jest traktowana przez bank jako część wkładu własnego na budowę domu. Wkład własny kredytu na budowę domu jest obliczany z sumy wartości działki i całkowitego kosztu budowy domu – wynosi 20% tej wartości.

Kredyt na budowę domu a kredyt hipoteczny

Kredyt na budowę domu bywa mylony z kredytem hipotecznym. Chociaż oba produkty bankowe finansują budowę własnego domu, zasady tych kredytów są inne. Kredyt hipoteczny zakłada sfinansowanie zakupu domu, a kredyt na budowę domu uwzględnia jego tworzenie od podstaw, dlatego też formalności są bardziej skomplikowane. Banki wymagają m.in. projektu budowlanego, dziennika budowy, kosztorysu budowy z podziałem na etapy budowy domu. W efekcie już przed złożeniem wniosku o kredyt na budowę domu pojawiają się stosunkowo wysokie koszty (np. opłacenie architekta).

Ponadto po udzieleniu kredytu hipotecznego na zakup domu transakcję można dość szybko sfinalizować – potem pozostaje “tylko” spłacenie kredytu. Kredyt na budowę domu nie jest wypłacany w całości – bank wypłaca go kredytobiorcy ratalnie, monitorując jednocześnie postęp prac. Wówczas nie musisz przedstawiać bankowi żadnych dokumentów – bank wysyła regularnie na miejsce budowy swojego rzeczoznawcę, który ocenia wartość wykonanych prac na poszczególnych etapach i na sam koniec budowy. Dopiero po zatwierdzeniu budowy i kosztów przez inspektora banku możesz wprowadzić się do swojego domu.