post

W dobie bankowości elektronicznej niektórzy rodzice wybierają przelewanie kieszonkowego na konto bankowe nastolatka zamiast wręczanie mu do ręki gotówki. Jakie konto dla młodzieży oferują banki i jak wybrać konto bankowe dla nastolatka?

Karta bankowa dla nastolatka nie musi mieć aktywnej funkcji płatności zbliżeniowej – chociaż to bardzo wygodne, rodziców niepełnoletniego dziecka może uspokoić fakt, że po zgubie karty niemożliwe będzie dokonanie płatności w sklepie przez zbliżenie. Jeżeli dziecko wyjeżdża na wakacje, bezproblemowo można zasilić jego konto pieniędzmi. Dzięki założeniu konta młodzież uczy się także zarządzania swoim osobistym kontem. Jakie konto dla młodzieży wybrać?

Konto dla młodzieży – najlepsze darmowe

Pod terminem darmowe konto dla młodzieży mamy na myśli konto dla nastolatka, za które bank nie pobiera comiesięcznych opłat. Tutaj jest istotna także opłata za otworzenie konta, miesięczna opłata za prowadzenie konta, opłata za wydanie karty i koszty przelewów.

Najczęściej nastolatek nie płaci za konto i kartę nic aż do ukończenia 18., 20. albo 21. roku życia (w zależności od banku). Następnie opłata jest pobierana w wysokości kilku złotych albo za prowadzenie konta, albo za korzystanie z karty, chyba że zostanie wykonana określona liczba transakcji kartą w miesiącu.

Konto dla młodzieży – z darmowymi bankomatami i wypłatami z bankomatów

Czasami gotówka jest niezbędna, kiedy nie ma w pobliżu bankomatu naszego banku, szkoda płacić prowizję za wypłatę pieniędzy z innego, dlatego warto wybrać konto dla młodzieży z opcją bezpłatnych wypłat z różnych bankomatów w Polsce. W rodzinnym mieście szybko można zlokalizować najbliższy bankomat, w obcym – zwłaszcza w małej miejscowości na koloniach – o wiele trudniej. Bezpłatna powinna być także opcja wpłaty gotówki na konto: we wpłatomatach oraz w placówkach banków.

Konto dla młodzieży – z dodatkowymi korzyściami i bonusami

Konto dla młodzieży może być oprocentowane od pewnej kwoty jak konto oszczędnościowe. Ponadto dzięki karcie bankowej nastolatek może liczyć np. na zwrot pieniędzy w wysokości 10% za zakupy w określonych sklepach i wydatki w kinach, teatrach itp., zniżki do szkół językowych, zniżki za korzystanie z aplikacji mobilnej, korzystanie z programów oszczędnościowych pomagających panować nad młodzieżowym budżetem itd.


Ważne jest także, aby konto młodzieżowe nie było automatycznie zamykane po ukończeniu przez nastolatka określonego wieku. Odpowiednio wcześniej należy zapytać bank, co może zaoferować w kwestii zmiany konta młodzieżowego na konto dla dorosłego, jeżeli chce zatrzymać u siebie młodego klienta.