post

Dzisiaj teoretycznie nawet 10-latki i młodsze dzieci mogą mieć konta bankowe, chociaż w praktyce zarządzają nimi rodzice jak kontami oszczędnościowymi. Dopiero w wieku 13 lat dziecko nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych – chociaż może samodzielnie robić przelewy i płacić kartą, nie założy konta bankowego bez obecności rodzica w placówce banku, który też ma pewien wpływ na sposób korzystania z konta przez dziecko. Kiedy założyć konto w banku dla dziecka?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, wszystko zależy bowiem od tego, w jakim stopniu rodzic chce kontrolować najdrobniejsze finanse dziecka (np. sposób wydawania miesięcznego kieszonkowego przelewanego na konto bankowe), kiedy chce je zacząć zaznajamiać z szeroko pojętymi finansami i oszczędnościami, jak bardzo chce usamodzielniać swoje dziecko itp.


Konto dla dziecka – kiedy założyć?

Konto bankowe dla dziecka można założyć nawet noworodkowi. Wówczas rodzice tworzą dla swojej pociechy konto oszczędnościowe, które dziecko będzie mogło obsługiwać, kiedy ukończy 13. rok życia. Plusem konta oszczędnościowego dla dziecka jest dowolny moment wpłat pieniędzy przez rodzica, ustalenie limitów wypłat z konta, wybranie opłacalnego oprocentowania z kapitalizacją odsetek. Kiedy dziecko ukończy 13 lat, trzeba wybrać się z nim do banku, aby tam przedstawiło szkolną legitymację i uzyskało dostęp do konta, na który rodzic może przelewać czy to regularnie kieszonkowe, czy pieniądze na kolonię.

Konto dla dziecka – dlaczego warto założyć?

Mogłoby się wydawać, że założenie konta bankowego dla dziecka nie jest dobrym pomysłem, skoro dzieci bywają rozrzutne oraz z łatwością mogą zgubić kartę bankową. Jednak pozory mylą. Po pierwsze, rodzic może ustalić, ile gotówki maksymalnie dziecko może wybrać z konta w ciągu tygodnia i jak wysokich transakcji może dokonywać. Po drugie – jeżeli rodzic ma konto w tym samym banku, pieniądze po przelaniu są od razu obecne na koncie dziecka, także konto może być zasilane często, ale małymi kwotami.

Jeżeli dziecko bez konta bankowego pojedzie na kolonie, całą gotówkę musi dostać do ręki – zasilanie konta bankowego drobnymi kwotami uczy je nie tylko oszczędności, ale też minimalizuje ryzyko strat w przypadku zgubienia portfela czy kradzieży. Jeżeli dziecko zgubi kartę, można ją szybko zastrzec, a jeżeli na koncie znajduje się np. zaledwie 50 zł, strata nie jest duża. Ponadto niektóre banki umożliwiają zablokowanie płatności zbliżeniowych.

Plusem konta bankowego dla dziecka jest też fakt posiadania przez pociechę dodatkowych korzyści, np. zniżek w określonych punktach rozrywkowych i gastronomicznych, promocji na kursy językowe itp.

Konto bankowe krokiem w dorosłość

Kiedy dziecko ukończy 18 lat, jego konto zostanie przekształcone w konto dla osoby dorosłej – a z racji posiadania konta bankowego od dłuższego czasu młoda osoba może liczyć na profity, czyli lepsze warunki prowadzenia rachunku, zwłaszcza kiedy będzie chciała otworzyć swoją lokatę lub skorzystać z innych produktów bankowych.