post

Jeżeli składanie wniosku o kredyt hipoteczny kojarzy Ci się z umawianiem się z doradcą bankowym na spotkania, wizytami w banku, czekaniem w kolejkach i drukowaniem licznych dokumentów, nic bardziej mylnego. Dzisiaj dokumenty wymagane do kredytu hipotecznego możesz wysłać nawet online, a Twoja obecność w placówce banku będzie wymagana tylko do podpisania umowy i sfinalizowania kredytu hipotecznego.

Jeśli chcesz wziąć kredyt hipoteczny bez wychodzenia z domu, nie ma problemu. Możesz skontaktować się online z różnymi bankami, które przygotują dla Ciebie oferty, które potem spokojnie porównasz przy swoim biurku. Doradcy przyślą Ci także listę dokumentów wymaganych do kredytu hipotecznego, a nawet wzór umowy. Czego możesz się spodziewać po liście dokumentów wymaganych do kredytu hipotecznego? Możemy je podzielić na kilka kategorii.


Wymagane dokumenty do kredytu hipotecznego – dokumenty osobowe

Jako obywatel Polski musisz przygotować nie tylko dowód osobisty, ale też drugi dowód tożsamości ze zdjęciem. Jeżeli składasz wniosek o Mieszkanie dla Młodych, bank wymaga też skróconego odpisu aktu małżeństwa, jeśli zaś przed ślubem podpisaliście intercyzę, bankowi trzeba przedstawić dokument potwierdzający rozdzielność majątkową.

Więcej dokumentów osobowych jest wymagane, jeżeli pracujesz za granicą. Wtedy musisz przedstawić zaświadczenie z tamtejszego biura informacji kredytowej, umowę o pracę, zezwolenie na pracę i pobyt stały za granicą (jeżeli jest to konieczne), dokument potwierdzający Twoje zatrudnienie i dochody oraz deklaracje podatkowe za ostatnie dwa lata.

Wymagane dokumenty do kredytu hipotecznego – dokumenty finansowe

Wymagane dokumenty finansowe do kredytu hipotecznego różnią się w zależności od sposobu, w jaki zarabiasz. Innych formalności dopełnia osoba zatrudniona na umowie o pracę lub kontrakcie menedżerskim, innych – prowadząca własną działalność gospodarczą. Wymagane dokumenty do kredytu hipotecznego różnią się także zależnie od rodzaju prowadzonej działalności i sposobu jej rozliczania.

Wymagane dokumenty do kredytu hipotecznego – dokumenty dotyczące nieruchomości

Te dokumenty także są różne w zależności od tego, czy kupujesz mieszkanie lub dom z rynku pierwotnego, czy z rynku wtórnego; a może budujesz dom od podstaw i potrzebujesz także kredytu na działkę budowlaną. Kredyt hipoteczny możesz wziąć także na refinansowanie kredytu w innym banku czy spłatę kredytu zbywcy na zabezpieczonej nieruchomości. Banki mogą wymagać nawet zdjęć nieruchomości. Listę wymaganych dokumentów do kredytu hipotecznego znajdziesz na stronach poszczególnych banków – niektóre możesz od razu wydrukować do uzupełnienia.