post

Jakich dokumentów potrzebujesz do założenia konta bankowego? Przed udaniem się do wybranego banku i założeniem rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego warto sprawdzić listę wymaganych dokumentów do założenia konta bankowego, aby nie okazało się, że musimy jeszcze raz stawić się w banku, bo zabrakło nam kilku dokumentów. Istnieje także łatwiejsza i przyjemniejsza droga założenia rachunku w banku.


Dzisiaj konto bankowe możesz założyć nawet online: przez Internet podasz wszystkie potrzebne bankowi dane, a następnie pójdziesz w wybranym przez siebie terminie do najbliższej placówki banku, aby osobiście podpisać umowę. Dzięki takiemu rozwiązaniu masz pewność, że niczego nie zapomnisz ze sobą, a ponadto ominiesz bankowe kolejki i zaoszczędzisz czas na spotkaniu.

Jeśli jednak nie wiesz, jaki rachunek bankowy wybrać (m.in. jego prowadzenie powinno być darmowe, a za przelewy nie powinny być pobierane wysokie opłaty, podobnie jak za wyciąganie pieniędzy z innego bankomatu), udaj się z niezbędnymi dokumentami do banku.

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta w banku?

Zarówno podczas wypełniania wniosku elektronicznego o konto bankowe na stronie banku, jak i podczas osobistej wizyty w placówce musisz mieć przy sobie dokumenty potrzebne do założenia rachunku bankowego. Dzisiaj tylko dowód osobisty wystarczy do założenia konta w banku. We wniosku o założenie konta podajesz numer PESEL, adres zameldowania i zamieszkania, jeśli jest inny, serię i numer dowodu osobistego, a także numer telefonu i kontakt mailowy.

Obecnie banki odchodzą od zasady przedstawiania zaświadczenia o dochodach w celu założenia konta bankowego. Bank może wymagać jednak tego dokumentu, jeśli założenie danego konta wiąże się z wymogiem określonych, minimalnych i regularnych wpływów na nie i preferencyjnymi warunkami z tego tytułu.

Jakie dokumenty są potrzebne do założenia konta w banku dla spółki?

Jeżeli chcesz założyć konto dla jednoosobowej działalności gospodarczej, możesz potrzebować do otworzenia rachunku wydruku z CEIDG, ale nie zawsze. Niektórym bankom wystarczą dane z Twojego dowodu osobistego – same pobierają dane z CEIDG o Twojej firmie, zdejmując z Twoich barków dodatkowy obowiązek. Od spółek cywilnych wymaga się kopii umów, od spółek jawnych i partnerskich – wydruków z KRS, od stowarzyszeń – statutów. Zawsze sprawdź listę niezbędnych dokumentów do założenia konta bankowego na stronie wybranego banku.