post

Na rynku firm pożyczkowych roi się od konkurencyjnych ofert pożyczek krótkoterminowych i ratalnych, a każda firma oferuje swoją pożyczkę jako tę najtańszą, darmową, najkorzystniejszą i bez ukrytych opłat. Niestety nie każda firma nazywająca swoją pożyczkę darmową jest prawdomówna. Jak wziąć pożyczkę i nie dać się oszukać?


W dobie pożyczek online nie jest trudno na natknięcie się na oszusta, który będzie żerował na ludzkich potrzebach i nieszczęściach, aby zarobić. Warto więc sprawdzać każdą firmę pożyczkową, w jakiej zamierza się zaciągnąć pożyczkę, oraz przeczytać umowę pożyczkową od A do Z przed jej podpisaniem, a wątpliwe kwestie wyjaśnić e-mailowo albo telefonicznie. Dzisiaj firmy pożyczkowe działają też na Facebooku, więc kontakt nie jest problemem – przynajmniej w przypadku tych uczciwych.

Sprawdź firmę pożyczkową przed wysłaniem swoich danych

We wniosku o pożyczkę podajesz takie wrażliwe dane, jak numer dowodu osobistego, swój PESEL, comiesięczny dochód oraz numer konta bankowego. Zanim wypełnisz i wyślesz wniosek o pożyczkę, sprawdź, czy firma pożyczkowa jest prawdziwa. Zobacz, czy na stronie są podane prawdziwe dane kontaktowe, skopiuj NIP firmy – i sprawdź, czy firma jest na liście CEIDG, czyli bazy podmiotów gospodarczych, a także czy jest w KRS – Krajowym Rejestrze Sądowym. Zerknij, czy firma jest aktywna na Facebooku i jakie ma opinie. Sprawdź też, czy numer telefonu jest aktualny i czy ktoś go rzeczywiście odbiera.

Przeczytaj umowę pożyczki od deski do deski

Przed podpisaniem umowy pożyczki należy ją przeczytać, aby dowiedzieć się, czy nie zgadzamy się przypadkiem na ukryte, zbyt wysokie koszty. Bywa, że pożyczka nazywana jest darmową ze względu na oprocentowanie, ale za to prowizje dla firmy i opłaty manipulacyjne są podwyższone. W umowie mogą być zawarte tzw. klauzule niedozwolone, które tępi UOKiK. Jeżeli jakiś fragment umowy nie jest dla Ciebie jasny, wpisz konkretne zdanie w Google lub zadzwoń do firmy i poproś o wytłumaczenie. Jeżeli jest to klauzula niedozwolona, czyli zapis, którego nie powinno być w umowie pożyczki, jednym z wyników wyszukiwań będzie rejestr klauzul niedozwolonych w umowach pożyczkowych.

Sprawdź całkowity koszt pożyczki

Aby nie dać się oszukać, sprawdź nie tylko wysokość oprocentowania pożyczki i prowizje dla firmy, ale także koszty, jakie ponosisz, jeżeli będziesz chcieć np. przedłużyć termin spłaty pożyczki. W takiej sytuacji możesz zapłacić dodatkowe odsetki czy jednorazową opłatę. Zobacz także, ile liczy sobie firma pożyczkowa za spóźnienie się z ratą pożyczki.