Blog Usługi detektywa

Colombo, Sherlock Holmes czy też Kojak, kto zna nie zna tych sławnych detektywów filmowych

Lubisz oglądać filmy typowo detektywistyczne? Zatem nie są ci obcy tak naprawdę najbardziej znani i rozpoznawalni detektywi filmowi?

Pewnie, że większość z nas nawiąże do takich postaci jak Colombo, Kojak czy Sherlock Holmes a tym samym przedstawi tych detektywów których niejednokrotnie mogliśmy śledzić w telewizji. Jednak sławni detektywi filmowi to Nick oraz Nora Charles którzy w 1934 roku nagrali „W pogoni za cieniem” 5 lat później pierwszy raz pojawił się Sherlock Holmes gdzie Basil Rathbone wziął udział w „Psie Baskerville`ów” z 1939 roku. Humphrey Bogart zaskoczył nas jako Sam Spade w „Sokole Maltańskim” z 1941 a w 1946 był Philipem Marlowe w „Wielkim śnie”. Komediowy detektyw filmowy to bez wątpienia Peter Sellers którego znamy zwłaszcza z Różowej Pantery która zagościła w kinach w 1963 roku, wcielił się on w postać inspektora Jacques Clouseau. Wracamy teraz do porucznika gdzie od 1968-2003 z cygarem w ustach poszczególne sprawy rozwiązywał Peter Falk, i przez tak wiele lat mogliśmy go najzwyczajniej w świecie śledzić. Telly Savalas i lata 1973-1978 to oczywiście porucznik The Kojak jakiego charakterystyczną cechą było uwielbienie do lizaków, z którymi praktycznie się nie rozstawał. Można więc śmiało powiedzieć, że to najbardziej rozpoznawalni detektywi filmowi na świecie, w naszym kraju chyba każdy śledził losy porucznika Borewicza albo Kapitana Sowy, jakich zwłaszcza starszej widowni nie trzeba nikomu przedstawiać. Scully i Mulder to detektywi filmowi jacy pojawili się w fantastycznej formie osób, odkrywających prawdę a nawet oscylujących wokół nierealną wręcz tematykę.

 

Wielu detektywów filmowych przedstawia postacie historyczne i realistyczne

Jeżeli zagłębimy się bardziej w historię poszczególnych postaci, to szybko zdamy sobie sprawę iż najbardziej sławni detektywi filmowi byli w wielu przypadkach oraz sytuacjach postaciami realistycznymi czy też historycznymi. Pewnie, że dużo wątków z ich udziałem jest stworzonym wyłącznie pod potrzeby kinematografii, ale niech nie stanowi zaskoczenia fakt kiedy nawiązano w nich do prawdziwych zdarzeń, spraw a nawet przestępstw jakie miały miejsce. Dzisiaj już raczej detektywi filmowi nie są tak rozpoznawalni, no chyba że nawiążemy do naszych polskich produkcji jak „Septagon” albo „Malanowskiego” które w dalszym ciągu puszczane są w telewizji i cieszą się sporą popularnością. Prawda jest jednak taka, iż najsłynniejsi prywatni detektywi filmowi zapisali się nie tylko w kinematografii ale zrobili to wiele lat temu, i raczej nic nie wskazuje na to by o nich zapomniano, wręcz przeciwnie kolejne pokolenia śledzą ich historię oraz dzieje.