post

Kredyt konsumencki to kredyt udzielony konsumentowi na cele prywatne, czyli takie, które nie są związane z prowadzoną firmą lub sytuacją zawodową. Kredyt konsumencki może wynosić do 255 550 zł, ale może być też udzielony w innej walucie, pod warunkiem, że jego wysokość po przeliczeniu nie przekroczy podanej kwoty. Jaki kredyt bankowy jest kredytem konsumenckim?

Kredyt konsumencki to zarówno pożyczka, jak i kredyt bankowy. Zatem kredytem konsumenckim jest zarówno kredyt na mieszkanie, jak i kredyt na samochód, gotówkowy, a nawet debet na koncie bankowym czy zadłużenie na karcie kredytowej. Kredyt odnawialny to także kredyt konsumencki.

Alternatywą dla kredytu konsumenckiego jest kredyt konsumpcyjny. Biorąc kredyt konsumencki, mówisz bankowi, na co chcesz przeznaczyć te pieniądze. Biorąc kredyt konsumpcyjny, możesz wydać go na dowolny cel, nie definiując rodzaju kredytu.

Kredyt konsumencki – kto może dostać?

Każdy bank, w przeciwieństwie do firm pożyczkowych, sprawdza swoich klientów w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej) oraz wybranym rejestrze dłużników. Klient musi mieć pozytywną historię spłat dotychczasowych zobowiązań finansowych oraz nie może być wieloletnim dłużnikiem różnych firm. Ponieważ kredyty konsumenckie różnych banków różnią się od siebie, każdorazowo trzeba sprawdzać ewentualne ograniczenia, np. wiek czy minimalne dochody.

Kredyt konsumencki – warunki

Przed wzięciem kredytu konsumenckiego w banku lub pożyczki pozabankowej w firmie pożyczkowej należy przeczytać od deski do deski wszelkie regulaminy, załączniki i umowy, aby być osobą świadomą w 100% swoich obowiązków. Warunki kredytu konsumenckiego uwzględniają m.in. warunki jego ubezpieczenia na wypadek utracenia przez Ciebie pracy czy niezdolności do niej w wyniku wypadku, warunki odstąpienia od umowy, opis wszystkich kosztów kredytu konsumenckiego czy zasady wcześniejszej spłaty.

Kredyt konsumencki – koszty

Według ustawy o kredycie konsumenckim koszt kredytu konsumenckiego nie może przekraczać dwukrotności sumy referencyjnej NBP i 3,5%. Na tej podstawie wyliczany jest maksymalny koszt kredytu, może to być np. 10% jego wysokości.

Umowa kredytu konsumenckiego określa także, jakie koszty ponosi kredytobiorca, kiedy będzie spóźniał się z płatnością rat. Maksymalne odsetki za opóźnienia w płatnościach nie mogą przekraczać dwukrotności sumy referencyjnej NBP i 5,5%. Jeżeli przyjmiemy, że suma referencyjna wynosi 1,5%, to odsetki mogą wynosić maksymalnie 14% kredytu. Warto też sprawdzić, czy za spłatę kredytu konsumenckiego przed terminem bank nalicza opłaty.