Napady na bank kojarzą się nam wyłącznie z dzikim zachodem, oraz bardzo odległą przeszłością, prawda jest jednak iż niektóre najsłynniejsze napady na bank miały miejsce kilka lat temu.
Doskonałym tego przykładem jest Brazylia, miasto Fortaleza gdzie w 2006 roku próbowano obrabować Banco Central, i przez prawie 3 miesiące pod przykrywką firmy ogrodniczej ukradli uwaga 90 milionów dolarów. Owszem złapano kilka osób, ale odzyskano jedynie 8 milionów, nie inaczej idzie gdy cofniemy się w czasie do 1971 roku i Wielkiej Brytanii, wtedy to właśnie obrabowano Lloyds Bank. Jednak tutaj przestępcy popełnili nie małą gafę, a mianowicie już podczas napadu używali mikrofalówek i mimo że skradli 1,5 miliona funtów to zostali bardzo szybko namierzeni i złapani.
Pewnie, że najsłynniejsze napady na bank dotyczą również naszego kraju, tutaj trzeba cofnąć się aż do 1961 kiedy w Wołowie siedmiu rabusiów spróbowało obrabować NBP. Tutaj zastosowano sposób na rozkruszenie stropu, i tym samym ukradziono 12,5 miliona złotych co na tamte czasy były dużymi pieniędzmi. Niestety złodzieje bardzo szybko wpadli, gdyż namierzone zostały banknoty 500 zł, zresztą byli to mało rozważni i doświadczeni rabusie, którzy wcześniej nie mieli żadnego doświadczenia w tego typu skokach. Daar Er Salaam Bagdad i 2007 rok, do dziś nie wiadomo kto oraz w jaki sposób wyniósł 280 milionów dolarów a tym samym nie udało się ich znaleźć. Niestety coraz częściej najsłynniejsze napady na bank odnoszą się bezpośrednio do cyberprzestępczości, prawie 900 milionów poprzez wgranie wirusa udało się ukraść z kont ponad 100 banków na całym świecie i choć cały czas pracuje się nad namierzeniem złodziei, to jednak nie widać odpowiednich efektów.
Istnieje wiele historii o udanych napadach na bank
Istnieje wiele historii, o udanych skokach czy napadach na bank, większość z nich jest jednak nieprawdziwa a w przeszłości mało kiedy udawało się takim gangsterom czy kowbojom uciec z łupem. Aktualnie najsłynniejsze napady na bank to nie tylko te przedstawione powyżej, ale te gdzie spotkamy najsłynniejszych rabusiów jak Bonnie i Clyde, John Dillinger oraz Bay Face Nelson, a więc bohaterów lat 30 tych którzy nie raz zasłynęli z udanych napadów na bank. Dzisiaj raczej mało kiedy organizowane są napady na banki, choć z drugiej strony nie brakuje przestępców jacy decydują się na ten ruch. Problemem jest nie tylko fakt małej ilości pieniędzy którą znajdziemy w większości polskich banków, ale ich zabezpieczenia oraz przechowywania, rozmaitych systemów alarmowych jakie maja nie dopuścić do takiej sytuacji.